Сайт Андрощук Ольги Василівни

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Дія нікотину на організм

Давно вже став звичним плакат – «Крапля нікотину вбиває коня!» ми часто не задумуємося  над змістом  цих слів. Але ж справді вбиває!  Велика гарна тварина падає від краплини страшної отрути. Дуже чутливі до нікотину птахи. Якщо змочити кінчик  скляної палички нікотином  і доторкнутися нею  до дзьоба горобця він загине. Такі співочі птахи, як канарейки, дрозди, не переносять тютюнового диму. Якщо голуба помістити  під скляний ковпак і впустити туди дим від однієї цигарки, то через кілька хвилин він загине. Змащування нікотином повік щура зумовлює його миттєву смерть.

До дії нікотину дуже чутливі не тільки ссавці, а й риби та земноводні.

Краплина нікотину призводить до загибелі всіх риб в акваріумі. Якщо завзятому курцеві поставити медичну п’явку, то вона дуже швидко відпаде і гине в судомах, бо   всмоктана кров із вмістом нікотину.  

Г.М. Ентін і Ю.Б.Тарнавський наводять розповідь одного з учасників антарктичної експедиції. Поблизу полярної станції  жили пінгвіни.відомо,що вони дуже цікаві й охоче йдуть до людей. Один пінгвін часто навідувався на станцію, грався з полярниками і став  зовсім ручний. Прийшов він на станцію і новорічної ночі. Всі сміялися і жартували. Пінгвін був у центрі уваги. Та через деякий час, коли в приміщенні накурили, пінгвін почав поводитися неспокійно, поривався до дверей. А коли двері відчинилися, він утік  і більше ніколи  не підходив до зимівників. Так зимівники «викурили» свого улюбленця.

Смертельна доза  нікотину для людини -50-75мг(1мг на кілограм маси тіла). Відомо, що кількість нікотину, який надходить із тютюнового диму в організм, становить приблизно 1/25 вмісту його в тютюні. Має значення як часто роблять затяжки під час куріння. Якщо тютюн згорає повільно, у дим переходить 20% нікотину, а якщо швидко –понад 40%. Коли підлітки, ховаючись від дорослих, гарячково викурюють сигарету, в їхній організм надходить максимальна кількість нікотину. Викурюючи 20-25сигарет на день, людина дістає смертельну дозу нікотину. Ви недовірливо посміхаєтесь: люди із сигаретою в зубах ідуть собі вулицею. І ніхто не думає помирати.

Та річ у тім, що під час куріння нікотин надходить в організм невеликими порціями. А в завзятих курців організм уже пристосувався до цієї отрути і не так бурхливо реагує на отруєння. Згадайте-но гидке відчуття, що виникало у вас, коли вперше зробили затяжку. Кашель, гіркість у роті, легка нудота. Усе це дуже образно описав Л.М.Толстой у повісті «Юність». «Препарати для куріння я зразу ж вирішив пустити в хід –випробувати. Розпечатавши чвертку, добре набивши стамбулку червоно-жовтим, дрібно нарізаним султанським тютюном, я поклав на неї запалений трут і, взявши чубук між середнім та підмізинним пальцем (таке положення руки мені особливо подобалося), почав тягти дим. Запах тютюну був дуже приємний, але в роті було гірко, дух забивало. Проте я, згнітивши серце, досить довго втягував у себе дим,  пробував пускати кільця й затягуватися. Скоро вся кімната сповнилась блакитнуватими хмарами диму, люлька почала хрипіти. Гарячий тютюн підскакувати, а в роті я відчув гіркість і в голові легеньке запаморочення. Я  хотів було вже облишити й тільки подивитися з люлькою в дзеркало, як, на диво собі, захитався на ногах; кімната пішла обертом, і, подивившись у дзеркало, до якого я насилу підійшов, я побачив, що обличчя в мене було біле, як крейда. Ледве я встиг упасти на диван, як відчув таку нудоту і таку слабкість, що мені здалося, що люлька для мене смертельна і що я вмираю. Я серйозно злякався й хотів уже кликати людей на допомогу й посилати по лікаря… з неймовірним головним болем, розслаблений, довго лежав на дивані…».

Це яскрава картина гострого отруєння нікотином у людини, яке не звикла до тютюну. В літературі описано багато випадків смерті від отруєння тютюном. У французькому курортному місті Ніцці 1934року гурт молоді влаштував змагання: хто найбільше викурить цигарок? Переможець мав одержати приз. Виграли двоє, але нагороду «переможці» не змогли одержати: викуривши по 60 цигарок, вони померли. Кількох інших учасників «змагання» в тяжкому стані доставили в лікарню. Відомий випадок, коли юнак загинув, викуривши велику сигарету. Трирічний хлопчик, граючись старою люлькою, наковтався крізь неї води й помер від отруєння нікотином. Однорічна дитина отруїлась, з’ївши цигарку.

Отруйність нікотину відчув кожний, хто взяв у рот першу в житті цигарку або сигарету. Ніхто не може докурити  першої цигарки до кінця. Цьому заважають запаморочення і нудота. У деяких курців виникають інші, часом ще неприємніші відчуття: інтенсивне слиновиділення, шум у голові, головний біль,серцебиття, загальна слабкість, тремтіння рук, блювання, пронос. У тяжких випадках людина непритомніє. Тому, хто починає курити, звичайно, дуже гидко, він не дістає ніякого задоволення, але бажання «не спасувати», не  відстати від товаришів  і виглядати «дорослим» змушує його курити знову. Поступово організм пристосовується до нікотину, і куріння не викликає таких неприємних відчуттів. Хоча отруєння організму триває, але довго воно ніяк не виявляється. Щоправда, і в завзятих курців може настати гостре отруєння нікотином. Це залежить від кількості викурених цигарок або сигарет.

Англійський лікар Річардсон описав випадок гострого отруєння нікотином.  Завзятий курець віком  40 років після стомливої роботи викурив за 12 годин 40 сигарет, 14 великих сигар. До того ж  він майже нічого не їв. Надвечір він почав відчувати неспокій, збудження, а потім велику слабкість. Уночі не міг заснути. Вранці лікар виявив у нього широкі зіниці, холодний  липкий піт, зниження температури тіла до 35,50 С. Через деякий час у хворого почалися судоми, і надвечір він помер від паралічу серця. Велика доза нікотину стала смертельною навіть для «досвідченого» курця. Однак до трагедії може спричинити і менша доза нікотину.

Якщо чисту носову хусточку щільно притулити до губів, а потім видихнути дим від сигарети, то на ній залишиться брунатна пляма. На внутрішній поверхні мундштука, люльки або цигарки збирається наліт бурого кольору. Курці змушені навіть чистити отвір люльки. Наліт застигає в тверду, брунатну масу. Це тютюновий дьоготь –він дуже небезпечний для курців. Під час згорання 1кг. тютюну утворюється від 40 до 70г тютюнового дьогтю (залежно від якості тютюну). Крізь легені людини, яка викурює за день пачку сигарет, за рік проходить близько 800г тютюнового дьогтю.

Висновок: Чому це небезпечно?

Тому, що вчені встановили, що до складу тютюнового дьогтю входять різні ароматичні речовини і смоли, які викликають злоякісні пухлини. Ці речовини називають канцерогенними (від латинського слова «канцер», що означає рак). Найактивніший канцероген у природі –бенз(а)пірен, що входить до складу тютюнового дьогтю.

Можна вважати незаперечним, що 25% хвороб, які призводять до передчасної смерті, безпосередньо спричинені палінням тютюну. Тобто, щорічно в світі вмирає від 3,5 до 4 мільйонів активних чи пасивних курців, що значно перевищує кількість людей, що гинуть від тероризму і воєнних дій.

Курять  літні  люди, дорослі, підлітки, діти. Курять…, щоб швидше вмерти. У цьому й полягає парадокс: усі знають про небезпеку цієї звички, і так багато хто робить усвідомлено цей  крок назустріч смерті.

Категорія: Мої статті | (16.01.2014)
Переглядів: 1281 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Персональний Сайт Андрощук Ольги Василівни © 2024