Сайт Андрощук Ольги Василівни

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Мої статті

Урок–суд по темі: "Різноманітність плазунів, Ряди: Лускаті, Черепахи, Крокодили". (біологія 8 клас)

Тема: Різноманітність плазунів. Ряди: Лускаті, Черепахи,

           Крокодили.

Мета: Ознайомити з різноманітністю плазунів, довести значення

            лускатих, черепах, крокодилів для людини, навчити учнів

            надавати першу допомогу при укусах змій.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу ( урок-суд ).

Обладнання: таблиця, засушена черепаха, діюча модель рота змії.


Хід уроку


1.Секретар ( учень ) оголошує: „Встати. Суд іде. Прошу сідати.”

За столом учителя сидить суддя. На перших партах адвокат-захисник і прокурор.

Учитель: Сьогодні ми проводимо урок-суд, над тваринами – зміями, яких звинувачують у тому, що від їхньої отрути гине багато тварин, а із необережності навіть люди, над черепахами, тому що вони мають своєрідну будову тіла, воно заховане в „тарілки” , а також над крокодилами ― великими за розмірами тваринами, які за зовнішнім виглядом подібні до ящірок, але живуть у воді. Будемо судити також хамелеонів, які змінюють забарвлення свого тіла.

Секретар: Судове засідання веде ―  суддя... ( учень ), захищає цих тварин ― адвокат..., а звинувачує їх прокурор..., а також на судовому засіданні присутні свідки і запрошені. В ході судового засідання присутнім дозволяється занотовувати важливі факти, як докази.

Секретар: Слово надається прокурору.

Прокурор: Змії – група безногих лускатих плазунів. Для змій характерні рухомі сполучення кісток лівої та правої частини щелеп, відсутність барабанної перетинки, рухомих повік. В отруйних змій передні зуби верхньої щелепи більшого розміру, вони мають борозни або рівчачки, по яких стікає отрута. Отрута виробляється видозмінними слинними залозами. За їх допомогою змії вбивають хребетних тварин, яких заковтують цілком, а також є небезпечною для здоров’я та життя людини. Найнебезпечнішими для людини є: гримучі змії, гюрза, ефа, удави, кобри, морські змії та змії, що живуть в Україні – звичайна та степова.

        Я звинувачую їх тому, що вони завдають величезної

 шкоди здоров’ю та життю людини, поїдають тварин і яйця птахів.

Секретар: Слово надається свідку...

Свідок №1. Дуже часто люди плутають змій і вужів. У вужів на голові є дві жовті цяточки, яких немає змій, а також у них інший малюнок на тілі. Небезпеку для людини становлять отруйні змії. Найбільша змія – велетенський удав – анаконда, яка живе в тропічних країнах. Удави спочатку душать здобич, обвивають навколо неї своїм м’язистим тілом.

Живляться різними тваринами. Дуже небезпечними є

 укуси кобри сірої, але самі вони на людей не нападають.

Свідок №2. Гадюка звичайна, яка зустрічається в нашій місцевості, має основний фон забарвлення – сірий, буруватий, іржаво–червоний, характерна ознака – темна зигзагоподібна смуга вздовж хребта. Живиться в основному дрібними гризунами. Активні переважно вночі. Гадюка степова теж зустрічається в нашій місцевості. Колір спини сірий з темною зигзагоподібною смугою уздовж тіла.

Зустрічається найчастіше на відкритих місцях. Живиться

комахами, мишовидними гризунами, пташенятами птахів, що гніздяться на поверхні землі. На людину не нападають, можуть вкусити, якщо її дражнити, або із необережності наступити.

З зміїної отрути виготовляють ліки для лікування

 радикуліту, бронхіальної астми, ревматизму. Для одержання отрути організовують розплідники змій – серпентарій.

Секретар: Слово надається адвокату.

Адвокат: Із виступів свідків ми почули, що змії не нападають на людей, а вкусити можуть лише з необережності. Якщо ж таке трапилося, то потерпілому треба вміти надати допомогу. Не можна займатися самолікуванням ( робити надрізи, припікання, перетяжні пов’язки ). Якщо ви далеко від населеного пункту, необхідно висмоктувати отруту з рани і випльовувати її, а потім потерпілого

відправити до лікаря, де йому введуть проти зміїну сироватку. Потерпілому треба дати пити гарячий чай або каву.

Секретар: Слово надається судді...

Суддя: Суд вирішив: Виправдати змій і зняти з них звинувачення, так як вони дають цінну отруту і поїдають величезну кількість мишовидних гризунів і комах, а на людей самі не нападають. А зараз переходимо до розгляду другої справи.

Секретар: Слово надається прокурору...

Прокурор: Я звинувачую черепах, через їхню неповоротку вдачу, через те, що вони носять на собі панцирні тарілки і не схожі на інших плазунів.

Секретар: Слово надається свідку...

Свідок №3: Черепахи – це своєрідна група плазунів, характерною ознакою яких є те, що їхнє тіло вкрите кістково-роговим або кістково- шкірястим панцером. В ньому міститься тулуб, шия, голова, хвіст і кінцівки. Панцер – це здебільшого міцний кістковий утвір у більшості він побудований з пластинок кісткового походження. Верхня половина панцера називається – карапакс, нижня – пластрон. Зверху він роговими пластинками – щитками. Форма панцера пов’язана з умовами життя.

Секретар: Слово надається свідку...

Свідок №4: Черепахи можуть жити на суші і в воді: черепахи, що живуть у річках і озерах, мають між пальцями плавальні перетинки, а в морських ноги перетворилися на ласти. Водяні живляться водяними безхребетними. Сухопутні живляться рослинами, коли рослинність висихає влітку впадають в сплячку. У сухопутної черепахи м’ясо має високі смакові якості, вона поширена в морях тропічного та субтропічного поясів. У черепахи бісса ціниться красивий роговий панцир. Шкіряста черепаха не має рогового панцира, дуже агресивна, люто кусається дзьобом хоч і не має зубів.

Секретар: Слово надається адвокату...

Адвокат: Черепахи дійсно своєрідні тварини, але за рядом ознак 

(щитками на панцирі, внутрішньою будовою) належать до плазунів. Їх масово знищує людина, щоб з їхнього рогового панцира виготовити гребінці, оправи для окулярів, м’ясо є харчовим продуктом, цінні також яйця черепах, з них добувають жир, а з нього – цінні прозорі масла. Черепах потрібно охороняти, як незвичайних за будовою плазунів.

Секретар: Слово надається судді...

Суддя: Суд вирішив зняти звинувачення з черепах, охороняти цих тварин від знищення.

Секретар: Розглядаємо третю справу.

Секретар: Слово надається прокурору...

Прокурор: Звинувачується тварина, яка належить до плазунів, але живе на деревах, змінює своє забарвлення, очі можуть бачити різні предмети; Чому змінює хамелеон своє забарвлення? Що це за тварина?

Секретар: Слово надається свідку...

Свідок №5: Хамелеон – деревний плазун. Може одним оком дивитися вгору і вперед – а другим униз і назад. Так будова очей дає йому можливість оглядати все навколо і відшукувати здобич, будучи зовсім нерухомим. Підкрадаючись до якої-небудь комахи, хамелеон одним оком дивиться на здобич, а другим відшукує найзручніший шлях до неї. Лапи і хвіст хамелеона допомагають йому триматися і пересуватися по гілках дерев та кущів.  Ця тварина ловить комах своїм довгим, липким язиком, блискавично викидаючи його з рота у потрібний момент.

Секретар: Забарвлення в хамелеонів може змінюватися, що пов’язано з будовою покриву. У шкіри в них є хроматофори – розгалужені клітини із зернами червоного, жовтого і темно- коричневого пігменту. Залежно від навколишнього забарвлення, температури, світла, вологості досить швидко змінюється колір тварини. Відчувши небезпеку хамелеон набирає загрозливої пози;

 із сильним шпиганням роздимає легені і враз збільшується в об’ємі, змінюючи весь свій зовнішній вигляд.

Секретар: Слово надається адвокату...

Адвокат: З виступів свідків видно, що хамелеон це тварина-плазун, що живе на деревах. Це один з найбільш спеціалізованих плазунів, який здатний змінювати своє забарвлення залежно від фону навколишнього середовища, а також від подразнення. Отже, прокурор отримав відповідь на своє запитання.

Секретар: Слово надається судді...

Суддя: Суд знімає звинувачення з хамелеона і пропонує охороняти цих тварин, як рідкісних і своєрідних. Переходимо до розгляду четвертої справи.

Секретар: Слово надається прокурору...

Прокурор: Звинувачується крокодил, тварина, яка має великі розміри, зовнішнім виглядом подібна до ящірок, але живе у воді, хоч яйця відкладає на суші і там виводить малят, а потім у зубах переносить їх у воду.

Секретар: Слово надається свідку...

Свідок №6. Крокодили за своєю організацією нагадують вимерлих динозаврів і до деякої міри сучасних птахів. Це найбільш високоорганізована група сучасних рептилій, які мають багато пристосувань до напівводяного способу життя. Тіло сплюснуте зверху вниз, хвіст стиснутий з боків і є основним знаряддям для плавання. У крокодилів формується вторинне кісткове піднебіння. Воно поділяє порожнину рота на верхній відділ, або носоглотковий хід, і нижній відділ – власне ротову порожнину.

Свідок №7. Серце в крокодилів чотирьохкамерне, легені мають складну будову і можуть вміщувати значну кількість повітря. Крокодили живляться різноманітним кормом: рибою, безхребетними, земноводними, водяними, птахами. Дорослі живляться ссавцями. Живуть до 80-100 років. Ворогів мало: слони, леви, деякі тварини, що поїдають яйця. Ці тварини стали рідкісними тому, що їх масово знищує людина через гарну шкіру, з якої виготовляють галантерейні вироби: сумочки, гаманці, взуття.

На даний час зустрічається чотири види крокодили:

 нільський, африканський, алігатор.  

Секретар: Слово надається адвокату...

Адвокат: З виступів свідків видно, що крокодили, це найбільш високоорганізовані плазуни, мають більш складну будову, подібні і до давніх вимерлих тварин, і до сучасних. Потребують охорони, як рідкісні, зникаючі.

Секретар: Слово надається судді...

Суддя: Доведеться виправдати й цих тварин, так як вони є об’єктом для вивчення рептилій, більш складних за будовою.

Секретар: Встати: ”Суд іде!” ...

Учитель: Ось і закінчився наш урок-суд. Більш детально ви можете прочитати про цих тварин у „ Хрестоматії з зоології”, журналі „ Юний натураліст”, підручник §49.

За ведення судового засідання секретар отримує оцінку.

 Також отримують оцінки прокурор, адвокат і свідки.

Додатково матеріал про гримучу змію і вікторину.

Вікторина:

1.     Про яких тварин можна сказати, що вони вилазять із шкіри геть? ( про змій).

      

       2. Які отруйні змії зустрічаються на території країн СНГ? (гюрза,

                ефа, кобра, степова гадюка, пісковий удавчик ).

       3. Очі тварини можуть дивитися в різні сторони

          незалежно одне від одного? ( очі хамелеона )

   4.  Які тварини сплять з відкритими очима? ( риби у них немає повік – і змії – повіки у них зрослися ).

    5.  Яких ящірок часто вважають за змій? ( безногих ящірок жовтобрюха і веретільницю ).

6. Чи зустрічаються в СНГ удави? ( так, наприклад пісковий удавчик).

Розповідь про варана

 

 Сірий варан – це ящірка велика за розмірами, яка зустрічається в Туркменистані. Її часто називають пустинним крокодилом. Її розміри 1,5 м. Живе в пустинях серед заростей саксаулу. Колір шкіри у нього жовто-сірий, тому непомітний серед пісків і каміння. Він швидко бігає. Це типовий хижак пустині. Він поїдає гризунів, дрібних черепах, ящірок, змій, жуків, птахів.

Відгадай: ( завдання на дошці )

1. Назва самої великої ящірки ( варан )

2. Назва очкової змії ( кобра )

3. Назва великої отруйної змії ( гюрза )

4. Назва удава ( пітон )

 

В

 

 

 

 

К

 

 

 

 

Г

 

 

 

 

П

 

 

 

 

 

Гра „ Хто зайвий”

1.     вуж, жовтобрюх, кобра, удав.

2.     хамелеон, крокодил, тритон, черепаха.

3.     гадюка, жовтобрюх, веретільниця.

Відповіді:

1. жовтобрюх ( безнога ящірка ), решта лускаті.

2. тритон ( земноводна тварина ), решта плазуни.

3. гадюка ( змія ), решта ящірки.

 

Головоломка „ Складіть слова”.

Рана, сад, малий         - (саламандра)

Жар, бар                     - (жаба)

Ваш, какао                  - (квакша)

Голова, пугач, око     -(пуголовок)      

Категорія: Мої статті | (02.02.2014)
Переглядів: 2842 | Коментарі: 4 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Пошук
Друзі сайту

Персональний Сайт Андрощук Ольги Василівни © 2024